Co robimy | AKTUALNOŚCI

Wolontariusze Fundacji Wspierajmy Seniorów ponownie zawitali do Barda

2018-04-18

17 kwietnia w Centrum Kultury i Promocji w Bardzie odbyły się specjalne warsztaty dla seniorów. Ich tematami były „Udar mózgu – najczęstsza przyczyna trwałej niesprawności u osób starszych” oraz „Objawy zagrożenia życia i zdrowia – postępowanie i udzielanie pierwszej pomocy”. Zajęcia poprowadzili lekarze z Fundacji Wspierajmy Seniorów.

Wolontariusze Fundacji Wspierajmy Seniorów zawitali do Barda na zaproszenie Krzysztofa Żegańskiego, Burmistrza Miasta i Gminy Bardo, oraz Wiesławy Horowskiej, Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej.

Czas to mózg

Podczas pierwszej części warsztatów omówione zostały zagadnienia związane z udarem mózgu. Lekarze tłumaczyli, czym jest udar mózgu i jakie są jego objawy, a także jak ważny jest czas, w którym pacjent trafia do szpitala od wystąpienia pierwszych objawów udaru mózgu.

W Polsce co 8 minut kolejna osoba doznaje udaru, wynikiem czego jest ponad 60 tysięcy zachorowań na udar rocznie. Szacuje się, że na całym świecie z powodu udaru umiera co 6 sekund 1 człowiek, a rocznie ponad 5 milionów ludzi. Udar mózgu jest trzecią, po chorobach serca i nowotworach, przyczyną zgonów oraz najczęstszą przyczyną trwałej niesprawności u osób powyżej 40. roku życia.

Warsztaty praktyczne „Objawy zagrożenia życia i zdrowia”

Druga część warsztatów dotyczyła znajomości i interpretacji objawów związanych ze stanami zagrożenia życia i zdrowia oraz udzielania pierwszej pomocy w tych sytuacjach. Przedstawione zostały zagadnienia dotyczące objawów w stanach zagrożenia życia: podwyższone i wolne tętno, wysokie i niskie ciśnienie tętnicze, duszność, ból w klatce piersiowej, nagłe omdlenie, utrata przytomności, zatrzymanie krążenia, objawy udaru, objawy zawału mięśnia sercowego.

Uczestnicy warsztatów zostali przeszkoleni w zakresie właściwego reagowania i udzielania pierwszej pomocy w wyżej wymieniowych sytuacjach, w szczególności zostali zaznajomieni z prowadzeniem podstawowych czynności reanimacyjnych w sytuacji zatrzymania krążenia z zastosowaniem fantomów.