Co robimy | AKTUALNOŚCI

Woda dla Seniora

2018-08-02

Fala upałów w Polsce nie odpuszcza, a synoptycy przewidują kolejne dni z gorącym, afrykańskim powietrzem. Bardzo wysokie temperatury z dnia na dzień stają się coraz bardziej uciążliwe i groźne dla zdrowia i życia – zwłaszcza osób starszych.

Skutki upałów mogą być poważne, a czasami mogą nawet prowadzić do śmierci. Dlatego wolontariusze z Fundacji Wspierajmy Seniorów postanowili wyjść z inicjatywą „Woda dla Seniora”. Celem akcji, oprócz przekazania symbolicznej butelki wody, jest uświadomienie seniorom, jak niezwykle ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu, zwłaszcza w tak upalne dni jak teraz.

Akcja „Woda dla Seniorów” zostanie zorganizowana przy wrocławskich szpitalach. Jej pierwsza odsłona odbędzie się już w ten piątek 3 sierpnia od godziny 9.30 na terenie 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego przy ulicy Rudolfa Weigla. Wolontariusze Fundacji wręczą każdemu seniorowi butelkę wody wraz ulotką informacyjną o odpowiednim nawadnianiu organizmu.

Priorytet – nawodnienie organizmu

Woda stanowi ok. 70% masy ciała osoby dorosłej. Z wiekiem jej zawartość w organizmie maleje. Ludzie starsi bardzo często nie odczuwają pragnienia, dlatego większość z nich jest w stanie przewlekłego odwodnienia. Pogarsza to funkcjonowanie ich organizmów. Odpowiednia ilość wody w organizmie jest niezbędna do życia i prawidłowego funkcjonowania. Dlatego warto rozpocząć dzień od wypicia 2 szklanek wody, w trakcie dnia pić kolejne szklanki. Przeciętnie dorosła osoba powinna w ciągu dnia wypić łącznie około 8 szklanek płynów, czyli co najmniej 2 litrów napojów, szczególnie wody mineralnej, herbatek ziołowych i niesłodzonych soków owocowych.